E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2015. május 17.

Liturgia magyarázat 2015. május 17.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van Urunk mennybemenetelének ünnepe, főünnep.

Az üdvösségterv időrendjét Isten, az idők Ura, a legnagyobb bölcsességgel határozta meg. Az Egyház ünnepei ennek az időrendnek örök emlékezetét őrzik. Az Apostolok Cselekedetei szerint Jézus 40 napon át többszöri megjelenésével bizonyította a feltámadását, majd a 40. napon megparancsolta az apostolainak, hogy ne távozzanak Jeruzsálemből, amíg „néhány nap múlva” meg nem kapják a Szentlélek ajándékát.

Ezután a szemük láttára felemelkedett, mígnem felhő takarta el a szemük elől. Két angyal magyarázta meg ezt a tényt az apostoloknak: amint Jézus a mennybe emelkedett, úgy jön el majd ismét. Az Egyház tehát a húsvét utáni 40. napon – vagyis Húsvét 6. vasárnapja utáni csütörtökön, amelynek régi magyar neve „Áldozó-csütörtök” – ünnepli e szent misztériumot. Magyarországon – ez idő szerint – az ünneplése a rá következő vasárnapon, azaz ma történik

Mit tartalmaz ez az ünnep?

  1. Az ünnepeink nem egy gondolatra, tanításra, hanem egy tényre, egy Krisztus-misztériumra alapozódnak. E napon tehát magának a mennybemenetelnek tényét ünnepeljük, imádjuk, érte adunk hálát. E szent titkot szemlélve azonban – az Egyház tanításának fényében – megvilágosodik előttünk, a misztérium értelme is.

 

  1. Krisztus a mennybemenetelekor tette teljessé az üdvözítő művét, lezárta a földi küldetését. „Teljes lett már minden műve „. Ezért a jeruzsálemi keresztények e napon kimentek Betlehembe, a születés helyére, s onnan bejöttek az Olajfák hegyére, a mennybemenetel színhelyére. Az „összefoglalás napján” tehát az egész krisztusi útért adtak hálát.
  1. A Mennybemenetel – Húsvét folytatása, az Atya válasza Krisztus alázatos engedelmességére. „Ezért az Isten felmagasztalta őt, és olyan Nevet adott neki, amely felette van minden névnek, – s e Névre minden térd meghajoljon, földieké és égieké…”. Krisztus megdicsőülésének első állomása a feltámadás, második a mennybemenetel és a helyfoglalás az Atyjának jobbján.

A Mennybemenetel tehát: misztérium-tény, beteljesedés, megdicsőülés, helykészítés, közbenjárás, a szellemiekre való figyelmeztetés. Ennek örömében tartsuk meg e szép ünnepet!

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért: 

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.