E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2016. január 24.

Liturgia magyarázat 2016. január 24.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma az évközi 3. vasárnap van! Most folytatjuk a liturgia magyarázatokat, hitünk rövid összefoglalását A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:

  1. Mi a remény?

A remény az az isteni erény, amellyel az Istentől kívánjuk és várjuk az örök boldogságunkat, a bizalmunkat Krisztus ígéreteibe vetjük, és a Szentlélek kegyelme segítségére támaszkodunk, hogy kiérdemeljük az örök boldogságot és megkapjuk a végső állhatatosság kegyelmét.

  1. Mi a szeretet?

A szeretet az az isteni erény, amellyel az Istent mindenekfölött szeretjük, a felebarátot pedig az Isten iránti szeretetből úgy szeretjük, mint önmagunkat. Jézus új parancsot adott rá, a Törvény beteljesedését. A szeretet „a tökéletesség köteléke” és a többi erény alapja, amely lelkesít, indít és elrendez: nélküle „semmi vagyok”, és bármi „mit sem használ nekem”.

  1. Mik a Szentlélek ajándékai?

A Szentlélek ajándékai maradandó készségek, amelyek az embert tanulékonnyá teszik az isteni sugallatok követésére. A Szentléleknek 7 ajándéka van: a bölcsesség, az értelem, a jó tanács, a lelki erősség, a tudomány, a jámborság és az istenfélelem.

  1. Mik a Szentlélek gyümölcsei?

A Szentlélek gyümölcsei a tökéletességek, amelyek az örök dicsőség zsengéjeként alakulnak ki bennünk. Az Egyház hagyománya 12 gyümölcsöt ismer: „szeretet, öröm, béke, türelem, hosszantűrés, jóság, jóakarat, szelídség, hűség, szerénység, önmegtartóztatás, tisztaság”.

  1. Mit kíván tőlünk az Isten irgalmasságának elfogadása?

Megkívánja, hogy beismerjük a bűneinket és bánkódjunk miattuk. Maga az Isten az ő Igéjével és Lelkével felfedi bűneinket, megajándékoz az igaz lelkiismerettel és a megbocsátás reményével.

  1. Mi a bűn?

A bűn „az örök törvénnyel ellenkező szó, cselekedet vagy vágy”. Az Isten szeretete elleni engedetlenséggel bántja az Istent. Megsebzi az ember természetét, és sérti az emberi szolidaritást. Krisztus a szenvedésében maradéktalanul föltárja a bűn súlyosságát, és az irgalmasságával legyőzi azt.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért, édes magyar hazánkért, magyar nemzetünkért, és Európa keresztény megújulásáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.