E Liturgiamagyarázatok E Liturgiamagyarázat 2012. december 2. (253. rész)

Liturgiamagyarázat 2012. december 2. (253. rész)

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van Advent 1. vasárnapja! Most a HIT évében, folytatjuk a liturgia magyarázatokat, katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését!

Mit jelent az „Advent” szó?

Advent, Adventus Domini latin szó, a jelentése: az Úr eljövetele, röviden → Úrjövet. Advent, az Úr kegyelemhozó eljövetelére való felkészülés időszaka.

Mikor tartjuk az Adventet?

Advent – és egyben, az egyházi év is – a Szent András ünnepéhez, november 30.-ához legközelebb eső vasárnappal, illetve annak előestéjével kezdődik. Négy hétből áll, a negyedik többnyire csonka. A liturgikus szín: viola, kivéve Advent 3. vasárnapját, amikor szabad rózsaszínt használni. – December 17-től már a közvetlen karácsonyi előkészület jeles napjait tartjuk.

Milyen Úrjövetről emlékezünk meg Adventben?

1. A történelmi Úrjövet. Az ószövetség várakozása Krisztus első – alázatos – eljövetelére „az idők teljességében”.
  2. A kegyelmi Úrjövet. A hivő lélek várakozása Krisztus folytonos – lelki – eljövetelére, a Karácsonyban.
  3. Az eszkatologikus, azaz a végső időkkel kapcsolatos Úrjövet. Az Egyház virrasztó várakozása Krisztus második – diadalmas – eljövetelére, az Utolsó Napon.

Hogyan ünnepeljük a Történeti Úrjövetet ?

A bűnbe esett emberiség évezredekig várta a Szabadítót, aki majd kibékíti egymással az Istent és az embert. Az Egyház most azonosul a „sötétségben és a halál árnyékában” ülő, leláncolt igazak vágyakozásával. Elismerjük, hogy mi is rá vagyunk szorulva a megváltásra, és reménykedve emeljük föl a fejünket, hallván a prófétai szót: „íme, jön az Úr, a népek megváltására!”

Így aztán karácsonykor majd boldogan énekelheti az Egyház: „Megmutatta az Úr az Ő Üdvösségét.” Az évenként visszatérő Advent mintegy élő emlékműve a történeti Úrjövetnek. Ezzel az Egyház teljesíti a kötelességét, hogy Isten minden jótéteményét, így Krisztus első eljövetelét is hálaadó emlékezetben tartsa, és egyben helyes adventi lelkületet is tanul az Ószövetség igazaitól, prófétáitól.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.