E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2013. május 5. (275. rész)

Liturgia magyarázat 2013. május 5. (275. rész)

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van Húsvét 6. vasárnapja, a tömegtájékoztatási világnap. Most a HIT évében, a liturgia magyarázat keretében folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését, folytatjuk Hitünk rövid összefoglalását A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:

112. Mi a jelentősége Jézus húsvéti Misztériumának?

Jézus húsvéti misztériuma – amely magában foglalja a szenvedését, a halálát, a föltámadását és a megdicsőülését – a keresztény hitünk középpontja, mert Isten üdvözítő terve egyszer s mindenkorra megvalósult Fiának, Jézus Krisztusnak megváltó halálával.

113. Milyen vádak alapján ítélték Jézust halálra?

Izrael egyes vezetői azzal vádolták Jézust, hogy megszegi a Törvényt, a templom ellen cselekszik, s főként sérti az egyetlen Istenbe vetett hitet, mert Isten Fiának mondta magát. Emiatt adták át Pilátusnak, hogy ítélje őt halálra.

114. Milyen volt Jézus magatartása Izrael Törvényével kapcsolatban?

Jézus nem törölte el a Törvényt, amelyet Isten a Sínai-hegyen adott Mózesnek, hanem tökéletessé tette azzal, hogy megadta a végső értelmezését. Ő az isteni Törvényhozó, aki maradék nélkül teljesítette ezt a Törvényt. Továbbá Ő, a hűséges Szolga, az engesztelő halálával felajánlja azt az áldozatot, amely egyedül képes engesztelni mindazokért a bűnökért, „amelyeket az emberek az első szövetség idején elkövettek”

115. Milyen volt Jézus magatartása a jeruzsálemi templommal kapcsolatban?

Jézust azzal vádolták, hogy ellensége a Templomnak. Ezzel szemben Ő úgy tekintette a Templomot, mint az „Atyja házát”, és a tanításának fontos helyévé tette. Ugyanakkor Jézus megjövendölte – halálára utalva – a Templom lerombolását, és Ő maga úgy mutatkozott, mint Isten végső lakóhelye az emberek között.

116. Ellentmondásban volt-e Jézus Izraelnek, az egyetlen és szabadító Istenbe vetett hitével?

Jézus soha nem került ellentmondásba az egyetlen Istenbe vetett hittel, akkor sem, amikor megbocsátotta a bűnöket, azaz a legkifejezettebben isteni cselekedetet hajtotta végre, amellyel beteljesítette a messiási ígéreteket és Istennel egyenlőnek nyilvánította ki magát. Jézus követelménye – az, hogy higgyenek benne és térjenek meg – érthetővé teszi a Főtanács tragikus értetlenségét, amely Jézust – mint káromlót – méltónak ítélte a halálra.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.