E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2016. április 10.

Liturgia magyarázat 2016. április 10.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van Húsvét 3. vasárnapja! Most a liturgia magyarázat keretében folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését! Az evangélium Jézus megjelenéseinek sorát folytatva elbeszéli, miként erősítette meg az apostolokat Jézus a feltámadása utáni 40 nap alatt, s miként adta meg az utolsó tanításait és az egyházalapító intézkedéseit.

Folytatjuk a Hitünk rövid összefoglalását A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:

  1. Mire alapszik a tekintély a társadalomban?

Minden emberi közösségnek szüksége van törvényes tekintélyre, amely biztosítja a rendet és elősegíti a közjó megvalósulását. Ezen tekintély alapja az emberi természetben van, amely megfelel az Isten által megszabott rendnek.

  1. Mikor gyakorolják törvényesen a tekintélyt?

A tekintélyt akkor gyakorolják törvényesen, amikor a közjó érdekében cselekszenek és a közjó elérése érdekében erkölcsös eszközöket használnak. Ezért a politikai rendszereket a polgárok szabad választásának kell meghatároznia. A megválasztott rendszernek tiszteletben kell tartania a „jogállam” elvét, amelyben a törvény uralkodik, és nem az emberek önkényes akarata. Az igazságtalan törvények és az erkölcsi renddel ellenkező szabályok a lelkiismeretre nézve nem kötelezőek.

  1. Mi a közjó?

A közjó a társadalmi élet azon feltételeinek összessége, amelyek lehetővé teszik csoportok és az egyének saját tökéletességének megvalósítását.

  1. Mit foglal magában a közjó?

A közjó magában foglalja a személy alapvető jogainak tiszteletben tartását és az alapvető jogainak előmozdítását; a személyek és a társadalom szellemi és anyagi javainak fejlődését; mindenki békéjét és biztonságát.

  1. Hol valósul meg leginkább a közjó?

A közjó legteljesebben azokban a politikai közösségekben valósul meg, amelyek védik és előmozdítják az egyes polgárok és társulásaik javát, és nem feledkeznek meg az emberiség családjának egyetemes javáról.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért, édes magyar hazánkért, magyar nemzetünkért, és Európa keresztény megújulásáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.