E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2014. május 11.

Liturgia magyarázat 2014. május 11.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van Húsvét 4. vasárnapja, a papi és szerzetesi hivatások vasárnapja! Most, a liturgia magyarázat keretében folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését!

233. Ki cselekszik a liturgiában?

A liturgiában „az egész Krisztus” latinul mondva: „Christus Totus”, a Fő és a Test cselekszik. Mint főpap Ő ünnepel a Testével, amely az égi és a földi Egyház.

234. Ki végzi a mennyei liturgiát?

A mennyei liturgia ünneplői az angyalok, az Ó- és Újszövetség szentjei, különösen Isten Anyja: Szűz Mária, az apostolok, a vértanúk, és „egy mérhetetlen sokaság, melyet senki nem tud megszámlálni, minden nemzetből, fajból, népből és nyelvből”. Amikor a szentségekben az üdvösség misztériumát ünnepeljük, ennek az örök liturgiának vagyunk mi is a részesei.

235. Hogyan végzi az Egyház a földön a liturgiát?

Az Egyház a földön úgy ünnepli a liturgiát, mint papi nép, melyben mindenki a saját feladatát végzi a Szentlélek egységében: a megkereszteltek lelki áldozatban ajánlják föl magukat; a fölszentelt szolgák a kapott rendnek megfelelően végzik szolgálatukat az Egyház minden tagja számára; a püspökök és a papok Krisztusnak, a Főnek személyében cselekszenek.

236. Hogyan ünnepeljük a liturgiát?

A liturgikus ünneplés jelek és szimbólumok együttese, melynek tartalma a teremtésben és az emberi kultúrákban gyökerezik, az Ószövetség eseményeiben körvonalazódik és Krisztus személyében és művében mutatkozik meg teljesen.

237. Honnan származnak a szentségi jelek?

Egyes jelek a teremtésből valók (fény, víz, tűz, kenyér, bor, olaj); mások a közösségi életből (megmosás, megkenés, kenyértörés); ismét mások az ószövetségi üdvtörténetből (húsvéti szertartás, áldozatok, kézrátétel, szentelések). E Krisztus által használt jelek – közülük néhány változtathatatlan és kötelező – az üdvösség és a megszentelés cselekményének hordozói.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.