E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2015. január 25.

Liturgia magyarázat 2015. január 25.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma az évközi 3. vasárnap van! Most folytatjuk a liturgia magyarázatokat, katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését!

  1. Melyek a szentáldozás gyümölcsei?

A szentáldozás erősíti az egységünket Krisztussal és az Ő Egyházával, megújítja és megőrzi a Keresztségben és a Bérmálásban kapott kegyelmet, és gyarapít a felebarát iránti szeretetben. Eltörli a bocsánatos bűnöket és segít, hogy megőrizzük magunkat a halálos bűnöktől.

  1. Mikor van lehetőség más keresztények megáldoztatására?

A katolikus áldoztató megengedetten áldoztatja meg a keleti egyházak tagjait, akik nincsenek teljes közösségben a katolikus Egyházzal, valahányszor önként kérik és fel vannak készülve a szentáldozásra.

A többi egyházi közösségek tagjait katolikus részről csak akkor szabad megáldoztatni, ha azok súlyos szükséghelyzetben önként kérik, föl vannak rá készülve, és kifejezik az e szentségre vonatkozó katolikus hitet!

  1. Miért az Eucharisztia „a jövendő dicsőség záloga”?

Mert az Eucharisztia elhalmoz bennünket az ég minden kegyelmével és áldásával, megerősít az élet zarándokútjára, s fölébreszti bennünk az örök élet vágyát azáltal, hogy már most egyesít bennünket az Atya jobbjára fölment Krisztussal, a mennyei Egyházzal, a Boldogságos Szűzzel és az összes szentekkel.

  1. Miért alapította Krisztus a bűnbánat és a betegek kenete szentségét?

Krisztus – aki a lélek és a test orvosa – azért alapította meg ezt a két szentséget, mert az az új élet, amelyet a keresztény beavatás szentségeiben nekünk ajándékoz, elgyöngülhet, sőt meg is halhat a bűn miatt. Ezért Krisztus azt akarta, hogy az Egyház ezzel a két szentséggel folytassa az Ő gyógyító és üdvözítő művét.

  1. Hogyan nevezzük a bűnbánat szentségét?

Ezt a szentséget többféleképpen is nevezhetjük: gyónás, a bűnbánat szentsége, a kiengesztelődés szentsége, a bűnbocsánat szentsége, a megtérés szentsége.

  1. Miért áll a kiengesztelődés szentsége a szentségek sorában a keresztség után?

Azért, mert a keresztségben kapott új kegyelmi élet nem szünteti meg sem az emberi természet gyöngeségét, sem a bűnre való hajlandóságot. Krisztus ezt a szentséget azon megkereszteltek megtérésére alapította meg, akik a bűnnel eltávolodtak tőle.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért: 

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.