E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2015. május 10.

Liturgia magyarázat 2015. május 10.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van Húsvét 6. vasárnapja, Tömegtájékoztatási világnap. Most folytatjuk Hitünk rövid összefoglalását A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:

  1. Mi a papszentelés hatása?

A Lélek kenete a papot eltörölhetetlen lelki jellel jelöli meg, Krisztushoz teszi hasonlóvá és képessé teszi arra, hogy Krisztusnak, a Főnek nevében cselekedjen. Mint a püspöki rend munkatársa arra szenteltetett, hogy hirdesse az evangéliumot, ünnepelje az istentiszteletet, elsősorban az Eucharisztiát, melyből a szolgálata erejét meríti, és hogy a hívők pásztora legyen.

  1. Hogyan végzi a pap sajátos szolgálatát?

Bár egyetemes küldetésre szentelték, küldetését a pap egy meghatározott részegyházban végzi, szentségi testvériségben a többi papokkal, és akik a püspökkel közösségben, és tőle függően viselik a részegyház felelősségét.

  1. Mi a diakónusszentelés hatása?

A diakónust, aki Krisztushoz, mindenki szolgájához hasonló, arra szentelik, hogy az Egyházat szolgálja. Szolgálatát a saját püspökének tekintélye alatt végzi az Ige, az istentisztelet, a lelkipásztori irányítás és a szeretet szolgálatában.

  1. Hogyan történik az Egyházi Rend szentségének kiszolgáltatása?

Az Egyházi Rend szentségének mindhárom fokozatát a püspök a szentelendő fejére tett kezével, kézrátétellel szolgáltatja ki, és elmondja az ünnepélyes fölszentelő imát. Ezzel az imával a püspök az Istentől, a Szentlélek különleges kiáradását és ajándékait kéri a szentelendőre, a szentelendő szolgálathoz.

  1. Ki szolgáltathatja ki ezt a szentséget?

Az Egyházi Rend szentségének három fokozatát csak érvényesen szentelt püspökök, mint apostolutódok szolgáltathatják ki.

  1. Ki veheti föl ezt a szentséget?

Csak megkeresztelt férfi veheti föl, magának az Úrnak a választása kötelezi erre az Egyházat. Senki nem igényelheti az Egyházi Rend szentségének fölvételét, hanem mindenkit az egyházi tekintélynek kell alkalmasnak találnia a szentelésre.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

 

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.