Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek, ma az évközi 33. vasárnap van. – Most folytatjuk a Hitünk rövid összefoglalását A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:
- Melyek azok a szabályok, amelyeket a lelkiismeretnek mindig követnie kell?
A három legáltalánosabb: 1) soha nem szabad rosszat tenni jó eléréséért; 2) az aranyszabály: „Mindazt, amit akarjátok, hogy tegyék nektek az emberek, ti is tegyétek meg nekik”, 3) a szeretet mindig megköveteli a felebarát és a lelkiismerete tiszteletben tartását, de ez nem jelenti azt, hogy jónak tartjuk azt, ami ténylegesen rossz.
- Hozhat-e téves ítéleteket az erkölcsi lelkiismeret?
A személynek mindig engedelmeskednie kell lelkiismerete biztos ítéletének, de téves ítéleteket is hozhat, olykor vétkesen is. Továbbá nem számítható be az akaratlan tudatlansággal megtett rossz, akkor sem, ha ténylegesen rossz. Ezért törekedni kell arra, hogy az erkölcsi lelkiismeretet megszabadítsuk a tévedéseitől.
- Mi az erény?
Az erény maradandó és erős készség a jó megtételére. „Az erényes élet célja az, hogy hasonlóvá váljon Istenhez”. Vannak emberi és teológiai erények.
- Melyek az emberi erények?
Az emberi erények az értelem és az akarat erős, és maradandó készségei, amelyek szabályozzák a cselekedeteinket, rendben tartják a szenvedélyeinket és a magatartásunkat az értelem és a hit szabályai alá rendelik. Erkölcsileg jó cselekedetek gyakorlásával szerezzük meg és erősítjük őket. Az emberi erényeket az isteni kegyelem tisztítja és fölemeli.
- Melyek a főbb emberi erények?
A sarkalatosnak is nevezett erények, amelyek köré szerveződnek a többi erények, és amelyek az erényes élet sarkpontjait képezik. Ezek: az okosság, igazságosság, erősség, mértékletesség.
- Mi az okosság?
Az okosság felkészíti az értelmet arra, hogy minden körülmények között fölismerje az igazi jót és meg tudja választani a megvalósításához szükséges eszközöket. Az okosság vezérli a többi erényeket, szabályt és mértéket mutatva nekik.
Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:
„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.