E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2014. február 2.

Liturgia magyarázat 2014. február 2.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Most folytatjuk a liturgia magyarázatokat, a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését. Ma Urunk bemutatása, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe van!

Az Urunk templombeli bemutatását latinul Praesentatio Domini – nek, a Gyertyaszentelő Boldogasszony nevet latinul Purificatio Beatae Mariae Virginis – nek nevezzük.

A mózesi törvény szerint az elsőszülött, ahogy akkor nevezték: „méhnyitó” újszülöttet el kellett vinni az Úr szentélyéhez, hogy ott bemutassák az Úrnak. Az elsőszülött fiúk bemutatása a 40. napon történt, fel kellett őket ajánlani az Isten szolgálatára, majd – áldozat árán – vissza kellet őket váltani az isteni, templomi szolgálattól. Ez a szertartás egyben az anya rituális tisztulását is célozta.

Jézus anyja, Mária is eleget tett ennek a törvénynek! Jézus bemutatását Szent Lukács írja le az evangéliumában. – A lányokat is be kellett mutatni, de őket a 70. napon.

Az Úr Jézus bemutatásának Jeruzsálemben már a 4. században ünnepe volt: a feljegyzések szerint 385. február 14-én ünnepi körmenetet tartottak. Keleten Jusztiniánusz császár tette általánossá ezt az ünnepet, egy nagy konstantinápolyi pestisjárvány után. Mivel a karácsonyt akkoriban január 6-án ülték, a 40. nap február 14-e volt. Amikor a karácsony átkerült december 25-re, a Gyertyaszentelő Boldogasszony dátuma február 2. lett.

Nyugaton az 5. század óta ünnep, gyertyás körmenet, az esemény evangéliumának megfelelően, mert Simeon az újszülött Jézust a „népeket megvilágosító fényességnek” nevezte. A gyertyák megszentelése csak a 12. században vált általánossá.

A Keleti egyház hagyományával teljes összhangban, 1960. óta ismét az Úr ünnepeként, bemutatásaként tartjuk számon ezt a napot. – Az Úr Jézus bemutatását a szabolcsi zsinat 1092-ben a kötelező ünnepek közé sorozta, a 20. század elejétől viszont tanácsolt ünnep.

Az 1494. évi királyi számadáskönyv szerint az ünnepen a királyaink a misén megjelent főpapok és országnagyok között gyertyát osztottak szét. A magyar középkorban Gyertyaszentelő Boldogasszony napján először a tüzet áldották meg, majd ennél a szentelt tűznél gyújtották meg a gyertyákat.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.