Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van az évközi 6. vasárnap! Most a liturgia magyarázat keretében folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését, hitünk rövid összefoglalását a Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, azaz összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában,
223. Hogyan tevékenykedik a liturgiában az Egyház javára a Szentlélek?
A liturgiában a legszorosabb együttműködés valósul meg az Egyház és a Szentlélek között. A Szentlélek készíti föl az Egyházat az Urával való találkozásra; a közösség hitét emlékezteti Krisztusra, és megmutatja Krisztust neki; megjeleníti és jelenvalóvá teszi Krisztus misztériumát; az Egyházat egyesíti Krisztus életével és küldetésével, és termékennyé teszi benne a közösség ajándékát.
224. Mik a szentségek, és hány szentség van?
A szentségek a kegyelemnek Krisztus által alapított és az Egyházra bízott érzékelhető és hatékony jelei, melyeken keresztül belénk árad az isteni élet. Hét szentség van: (1) a Keresztség, (2) a Bérmálás, (3) az Eucharisztia, (4) a Bűnbánat szentsége, (5) a Betegek kenete, (6) az Egyházi Rend és (7) a Házasság.
225. Milyen kapcsolatban vannak a szentségek Krisztussal?
Krisztus életének misztériumai az alapjai mindannak, amit Krisztus most szétoszt a szentségekben az Egyház szolgái által. – „Ami látható volt a mi Üdvözítőnkben, az átment az Ő szentségeibe.” – mondta Nagy Szent Leó pápa!
226. Milyen kapcsolatban állnak a szentségek az Egyházzal?
Krisztus a szentségeket az Egyházára bízta. A szentségek „az Egyházéi” kettős értelemben: „tőle” valók, mert annak az Egyháznak a cselekményei, amely Krisztus tevékenységének a szentsége; és „érte” vannak, mert építik az Egyházat.
227. Mi a szentségi karakter?
Lelki pecsét, amelyet a Keresztség, a Bérmálás és az Egyházi Rend szentsége ad. Ez a pecsét az isteni oltalom ígérete és biztosítéka. Ezen pecsét erejéből válik hasonlóvá a keresztény ember Krisztushoz, részesedik különféle módokon az Ő papságában, és része az Egyháznak a különböző állapotok és feladatok szerint. Mivel a szentségi karakter eltörölhetetlen, azokat a szentségeket, amelyek ezt megadják, az életben csak egyszer lehet fölvenni.
Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:
„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.