E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2014. február 9.

Liturgia magyarázat 2014. február 9.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van az évközi 5. vasárnap! Most a liturgia magyarázat keretében folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését, hitünk rövid összefoglalását a Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, azaz összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában,

 212. Mi a pokol?

Azoknak az örök kárhozata, akik a szabad döntésük által halálos bűnben halnak meg. A pokol fő büntetése az örök elszakítottság Istentől. Az ember egyedüli élete és boldogsága az Istennel való kapcsolat. Az ember erre az életre és boldogságra lett teremtve és erre vágyott. Krisztus ezt ezekkel a szavakkal fejezte ki: „Távozzatok tőlem, átkozottak az örök tűzre”.

213. Hogyan egyeztethető össze a pokol léte Isten végtelen jóságával?

Az Isten azt akarja, hogy „mindenki bűnbánatot tartson”, azonban az embert szabadnak és felelősnek teremtette, és így tiszteletben tartja az ember szabad döntéseit. Ezért maga az ember az, aki önhatalmúlag szándékosan kizárja magát az Istennel való közösségből, ha a halálának pillanatáig megátalkodik a halálos bűnben és elutasítja az Isten irgalmas szeretetét.

214. Mi az utolsó ítélet?

Az utolsó ítélet a boldog életre vagy az örök kárhozatra szóló ítéletben áll, melyet az élők és holtak bírájaként visszatérő Úr Jézus mond ki, „igazakra és bűnösökre” egyaránt. Az utolsó ítéletet követően a föltámadott test részesedik abban a jutalomban vagy büntetésben, amit a lélek a külön-ítéletkor kapott.

215. Mikor fog megtörténni ez az ítélet?

Ez az ítélet a világ végén fog megtörténni, aminek a napját és óráját egyedül csak az Atyaisten ismeri.

216. Mit jelent az új ég és az új föld reménye?

Az utolsó ítélet után maga az univerzum, miután megszabadult a romlás rabszolgaságából, részesedni fog Krisztus dicsőségében azzal, hogy elkezdődik az „új ég” és az „új föld”. Így teljesedik be az Isten Országa, azaz Isten üdvözítő tervének végleges megvalósulása.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.