E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2015. február 1.

Liturgia magyarázat 2015. február 1.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van az évközi 4. vasárnap! Most – a liturgia magyarázat keretében – folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését, hitünk rövid összefoglalását a Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, azaz összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában,

  1. Mikor történt Kiengesztelődés szentségének alapítása?

A föltámadott Úr ezt a szentséget akkor alapította, amikor húsvétvasárnap este megjelent apostolainak és ezt mondta nekik: „Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek megtartjátok, az bűnben marad”

  1. Szüksége van-e a megkeresztelteknek megtérésre?

Krisztus megtérésre szólító felhívása a megkereszteltek életében folyton hangzik. A megtérés folyamatos kötelessége az egész Egyháznak, mely szent, de a bűnösöket is magában foglalja.

  1. Mi a belső bűnbánat?

A „megtört szív” dinamizmusa, melyet az isteni kegyelem indít, hogy válaszoljon az Isten irgalmas szeretetére. Magába foglalja az elkövetett bűnök fölötti bánatot és azok megtagadását, az erős elhatározást, hogy többé nem vétkezik és a bizalmat az Isten segítségében. Az isteni irgalomba vetett reményből táplálkozik.

  1. Milyen formákban fejeződik ki a bűnbánat a keresztény életben?

A bűnbánat nagyon változatos formákban mutatkozik meg, különösen a böjtölésben, az imádságban és az irgalmasság cselekedeteiben. Így és sok más módon lehet gyakorolni a mindennapos keresztény életben, különösen is a nagyböjtben és a bűnbánat napján, pénteken.

  1. Melyek a Kiengesztelődés szentségének lényeges elemei?

Két lényeges eleme van: a Szentlélek hatására megtérő ember cselekedetei és a papi föloldozás, mellyel a pap, Krisztus nevében megbocsát és meghatározza az elégtétel módját.

  1. Melyek a bűnbánó cselekedetei?

A következők:

Gondos lelkiismeret-vizsgálat;

Bánat, amely akkor tökéletes, ha az Isten iránti szeretetből ered, tökéletlen, ha más motívumokból fakad, – és magába foglalja a többé nem vétkezés ígéretét.

Bűnvallomás, a bűnöknek a pap előtt tett megvallása;

Elégtétel, azaz bizonyos bűnbánati cselekmények elvégzése, melyeket a gyóntató ró a bűnbánóra, hogy helyrehozza a bűn által okozott kárt.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.