Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van az évközi 5. vasárnap! Most – a liturgia magyarázat keretében – folytatjuk a katolikus hitünk egyes részeinek ismertetését, hitünk rövid összefoglalását a Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma,azaz összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában,
- Mely bűnöket kell meggyónni?
Meg kell gyónni a még meg nem gyónt súlyos bűnöket, amelyekre az ember gondos lelkiismeret-vizsgálat után emlékszik. A gyónás az egyetlen rendes módja annak, hogy a súlyos bűnökre bocsánatot nyerjünk.
- Mikor kötelező a súlyos bűnök megvallása?
Minden hívő, aki eljutott az értelem használatára, köteles meggyónni a súlyos bűneit legalább egyszer egy évben, és valahányszor, amikor a szentáldozáshoz akar járulni.
- Miért lehetnek a szentségi gyónás tárgyai a bocsánatos bűnök is?
Az Egyház nagyon ajánlja a bocsánatos bűnök meggyónását is – bár nem szorosan kötelező –, mert az ilyen gyónás segít a lelkiismeret helyes formálásában és a rossz hajlandóságok elleni küzdelemben, hogy engedjük meggyógyítani magunkat Krisztus által és előbbre jussunk a Lélek életében.
- Ki ennek a szentségnek a kiszolgáltatója?
Krisztus a kiengesztelődés szolgálatát az apostolaira, az utódaikra, a püspökökre és ezek munkatársaira, a papokra bízta, akik ezért Isten igazságosságának és irgalmasságának az eszközei. A bűnbocsátás hatalmát az Atyának és a Fiúnak és a Szentléleknek nevében gyakorolják.
- Kinek van fenntartva bizonyos bűnök feloldozása?
Néhány különösen súlyos bűn – mint például azok, amelyek kiközösítéssel járnak – feloldozása fönn van tartva az Apostoli Széknek vagy a helyi püspöknek, illetve az általuk fölhatalmazott papoknak, de halálveszély esetén minden pap bármilyen bűnt és kiközösítést feloldozhat!
- Kell-e titkot tartania a gyóntatónak?
Igen! Minden gyóntató minden kivétel nélkül köteles megtartani a szentségi pecsétet! Abszolút titoktartásra van kötelezve, a gyónásból megismert bűnökre vonatkozóan.
Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:
„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.