E Liturgiamagyarázatok E Liturgia magyarázat 2015. október 18.

Liturgia magyarázat 2015. október 18.

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek, ma az évközi 29. vasárnap van, MISSZIÓS vasárnap! – Most folytatjuk a Hitünk rövid összefoglalását A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:

  1. Miért fontosak számunkra a Boldogságok?

A Boldogságok Jézus tanításának középpontjában állnak, megismétlik és tökéletessé teszik az Isten ígéreteit, melyeket Ábrahámtól kezdve adott. Megrajzolják magának Jézusnak az arcát is, meghatározzák az igazán keresztény életet és föltárják az embernek a cselekedetei végső célját, az örök boldogságot.

  1. Milyen kapcsolatban vannak a Boldogságok az ember boldogság utáni vágyával?

Megfelelnek annak a velünk született boldogságvágynak, amelyet az Isten ültetett az emberi szívbe, hogy magához vonja, s amelyet egyedül Ő tud beteljesíteni.

  1. Mi az örök boldogság?

Isten látása az örök életben, ahol teljesen „részesei leszünk az isteni természetnek”, Krisztus dicsőségének és a szentháromságos élet örömének. Ez a boldogság felülmúlja az emberi képességeket, Isten ingyenes és természetfölötti ajándéka éppúgy, mint a kegyelem, amely a boldogságra vezet. Az ígért boldogság a földi javakkal kapcsolatban erkölcsi döntések elé állít minket, és arra késztet, hogy az Istent mindennél jobban szeressük.

  1. Mi a szabadság?

Az Istentől az embernek adott hatalom arra, hogy cselekedjen vagy ne cselekedjen, ezt vagy azt tegye, és ezáltal önként megfontolt cselekedeteket hajtson végre. A szabadság jellemzi a sajátosan emberi cselekedeteket. Minél inkább teszi valaki a jót, annál szabadabbá válik. A szabadság akkor éri el a maga tökéletességét, amikor az Istenre, a legfőbb Jóra és a mi Boldogságunkra irányul. A szabadság azonban magában foglalja a jó és a rossz közötti választás lehetőségét is! A rossz választása visszaélés a szabadsággal és a bűn rabszolgájává teszi az embert.

  1. Milyen kapcsolat van a szabadság és a felelősség között?

A szabadság felelőssé teszi az embert a cselekedeteiért olyan mértékben, amennyire szándékoltak a cselekedetek. Egy cselekedet beszámíthatóságát és az érte való felelősséget csökkentheti, olykor meg is szüntetheti a tudatlanság, a figyelmetlenség, az elszenvedett erőszak, a félelem, az indulatok és a megszokás.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért, ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.