E Liturgiamagyarázatok E Liturgiamagyarázat 2013. február 3. (262. rész)

Liturgiamagyarázat 2013. február 3. (262. rész)

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Kedves Testvérek! – Ma van az évközi 4. vasárnap! Most a HIT évében, a liturgia magyarázat keretében folytatjuk Hitünk rövid összefoglalását „A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma”, azaz összefoglalása alapján, kérdés – felelet formájában:

(87.) Jézus Krisztus hogyan valóságos Isten és valóságos ember?

Jézus elválaszthatatlanul igaz Isten és igaz ember a maga isteni személyének egységében. Ő, aki az Isten Fia, aki „született, nem teremtetett, az Atya ugyanazon lényegéből”, valóságos ember lett, a testvérünk, anélkül, hogy megszűnt volna Isten, a mi Urunk lenni.

(88.) Mit tanított erről a Kalkedoni Zsinat 451-ben?

A Kalkedonban, a Konstantinápollyal szembeni kisázsiai kisvárosban tartott zsinat azt tanítja, hogy „egy és ugyanannak valljuk a Fiút, a mi Urunk Jézus Krisztust; Őt, aki tökéletes az istenségében és tökéletes az emberségében. Őt, akinek értelmes lelke és teste van, és aki az istensége szerint egylényegű az Atyával, és az embersége szerint egylényegű mivelünk. »Aki hozzánk hasonló mindenben, a bűnt kivéve«! Az istensége szerint az Atyától született az idők kezdete előtt, és az embersége szerint az Istenszülő Szűz Máriától született értünk és a mi üdvösségünkért az utolsó napokban.”

(89.) Hogyan fejezi ki az Egyház a megtestesülés misztériumát?

Az Egyház a megtestesülés misztériumát úgy fejezi ki, hogy tanítja, hogy Jézus Krisztus valóságos Isten és valóságos ember. Két természete van, isteni és emberi, amelyek nem keverednek egymással, hanem egyesülnek az Ige személyében. Emiatt Jézus emberségében mindent – a csodákat, a szenvedést és a halált is – isteni személyének kell tulajdonítanunk, aki a fölvett emberi természet által tevékenykedik.

(90.) Isten emberré lett Fiának volt-e emberi tudással rendelkező lelke?

Isten Fia értelmes emberi lélektől éltetett testet vett magára. Jézus a maga emberi értelmével sok dolgot tapasztalat útján fogott fel, de Isten Fiának emberként is közvetlen és bensőséges ismerete volt Atyjáról, az Istenről. Belelátott az emberek titkos gondolataiba és teljesen ismerte azt az örök tervet, amelynek kinyilatkoztatására jött el közénk.

(91.) Hogyan van összhangban a megtestesült Ige két akarata?

Jézusnak isteni és emberi akarata is van. A földi életében az Isten Fia emberi módon is akarta, amit Istenként az Atyával és Szentlélekkel együtt elhatározott, a mi üdvösségünkre. Krisztus emberi akarata minden ellenkezés vagy tiltakozás nélkül követte az isteni akaratot, helyesebben alávetette magát az isteni akaratnak.

Kedves Testvérek! Most pedig imádkozzunk együtt a Plébános Urunkért, az egykor és most élő papokért, szerzetesekért, szolgálattevőkért, népünkért, vezetőinkért, ellenfeleinkért ellenségeinkért és a Váci Egyházmegyei Zsinat munkájáért:

„Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben, a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk. Esedezve kérjük, parancsoljon neki az Isten, Te pedig mennyei seregek vezére a sátánt, és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére!” Amen.